Tabăra din pridvorul satului Todirești

Evenimente August 12, 2022

Povestea taberei de anul acesta a început pe 9 august, într-o zi călduroasă de vară. Curioși și plini de energie, participanții au avut parte de zile pline de bucurie și activități. Fiecare zi a început împreună, în rugăciune.

Floarea soarelui, floarea soarelui! Așa avea să înceapă tabăra de anul acesta din satul Todirești 1. De la mic la mare, împreună cu pr. Paroh Ciprian Mînicaru, s-au adunat în curtea bisericii peste 120 de copii, entuziasmați să se distreze, să lege noi prietenii și să cunoască cei nouă voluntari ai taberei, îmbrăcați în tricou galben, așa numiții floarea soarelui. Toate acestea, în jurul bisericii, acolo unde timp de patru zile inimile lor au fost împreună în rugăciune.

La fel ca eroii din basme, și cei mici au avut parte de fel de fel de probe de-a lungul taberei: după sesiunea de cunoaștere, aceștia au trecut rând pe rând la șase ateliere: Atelierul Biblic, Atelierul de brățări, Atelierul de vorbire în public, Atelierul de reciclare creativă, Atelierul de comunicare relațională și Atelierul de dezvoltare emoțională, iar la final s-au bucurat de o vânătoare de comori.

Pentru ca povestea să fie completă, o altă provocare a venit din partea unor eroi adevărați, de la ISU Pașcani. Pentru câteva ore, cu casca de pompieri pe cap, cei mici au descoperit secretele echipajului și a mașinilor speciale.

Seara nelipsitului foc de tabără a fost plină de cântece la chitară. După spectacolul copiilor, pregătit pentru părinții veniți, s-au bucurat împreună, la apusul soarelui, de ultimele momente ale taberei.

În ultima zi, pe 12 august, au pășit din nou în biserică, unde au cântat la Sfânta Liturghie și au primit Sfânta Împărtășanie, de la mic la mare.

Și ca orice basm, și povestea aceasta are un final fericit. Un lucru este sigur, însă: dacă în prima zi participanții și voluntarii s-au salutat doar făcându-și unul altuia cu mâna, după patru zile petrecute împreună, la plecare s-au îmbrățișat strâns și și-au promis că se vor mai revedea și anul următor. (coordonator tabără, Maria Olariu)