Școală de vară

Viața parohiei August 29, 2021

În perioada 23-25 august la biserica parohială „Adormirea Maicii Domnului” din localitatea Todirești, județul Iași s-a desfășurat Școala de Vară în parteneriat cu Școala Gimnazială nr. 1 Todirești, la care au participat un număr de 60 de copii cu vârste cuprinse 6 și 16 ani, din parohie și din diaspora. Programul a început în fiecare zi cu rostirea rugăciunilor de dimineață, apoi au fost constituite ateliere de lucru pe grupe de vârstă. În cadrul acestora, copiii s-au implicat în activități și jocuri de cunoaștere, de comunicare pozitivă, de exprimare a identității și de imaginație. Au participat la jocuri amuzante, activități de lectură și interpretare a unui text literar, dansuri și cântece populare. Nici o zi nu a trecut fără desfășurarea activităților de cateheză unde, alături de părintele paroh Ciprian Mînicaru au citit texte biblice și au receptat învățături de credință ortodoxă, punând întrebări și primind răspunsuri. Copiii și-au manifestat bucuria, entuziasmul și implicarea totală în cadrul Școlii de Vară. (prezb. Anamaria Mînicaru)